Gyvename laikais, kuomet realybę atskirti nuo klastotės darosi vis sunkiau. Kasdien susiduriame su dideliais kiekiais informacijos bei esame jautrūs melagienoms ir propagandai. Nuo pagražintų nuotraukų socialiniuose tinkluose iki pavojingų politinės propagandos atvejų – nuotraukų ir vaizdo įrašų klastotės paliečia mus visus. Tobulėjant technologijoms vis dažniau pasitaiko dokumentų, nuotraukų ir kitų svarbių duomenų klastojimo atvejų. Todėl profesionalias klastotes sudėtinga atpažinti, ypač su sparčiai besivystančia dirbtinio intelekto (DI) technologija. Tad šiame straipsnyje apžvelgsime pavojus, kylančius dėl nuotraukų klastojimo fiziniams asmenims ir įmonėms, bei kaip jų išvengti.
Kodėl yra svarbu apsisaugoti nuo nuotraukų klastočių?
Nuotraukų klastočių atvejai yra įvairūs. Tai gali būti nuotraukų pasisavinimas ir panaudojimas be savininko žinios ir sutikimo. Taip pat nuotraukų redagavimas, kuomet pakeičiamos svarbios jų detalės – ištrinami ar pakeičiami veido ir kūno bruožai. Tačiau „Instagram” filtrai ir pagražintos nuotraukos yra tik maža problemos dalis.
Vienas iš sparčiai populiarėjančių nuotraukų klastojimo būdų yra dirbtinio intelekto sugeneruoti atvaizdai ir „deepfake” vaizdo įrašai. Šie atvaizdai beveik niekuo nesiskiria nuo tikrų žmonių, tačiau realybėje jie neegzistuoja. Tokios nuotraukos gali būti panaudojamos propagandos tikslais bei siekiant pasipelnyti finansiškai (prieigai prie investicijų, gauti paskolą, t.t.) ir nuslėpti tapatybę (dažniausiai slepiant ryšius su politika ar prisidedant prie pinigų plovimo).
Vienas plačiai nuskambėjusių apgavystės atvejų yra Bostono advokatų kontoros klastotė. Kontora, pasivadinusi „Arthur Davidson Legal”, apgaudinėjo žmones, bandydama gauti atgalinių nuorodų į savo ir klientų svetaines. Įprastai tokios nuorodos yra naudojamos, siekiant pagerinti interneto svetainės pozicionavimą paieškų sistemose. Tačiau kontora tai darė neleistinais būdais ir užsiiminėjo įmonių ir fizinių asmenų bauginimu. Jų puslapyje nurodyti advokatai ir teisininkai neegzistavo, nes visos kontoros svetainėje pateiktos darbuotojų nuotraukos buvo sugeneruotos dirbtinio intelekto. Ir tai tik viena iš daugybės panašių apgavysčių, kuomet siekiant pasipelnyti yra naudojamos netikros nuotraukos.
„Deepfake” yra kita sparčiai auganti problema. Tai išmanusis vaizdo įrašų klastojimo būdas, pasitelkiant dirbtinį intelektą. Specialių programų pagalba žmogaus veidą ar kūną galima pridėti prie visai kito žmogaus ir nepastebimai atkurti judesius ir kalbėseną. Technologija dažniausiai naudojama siekiant pažeminti ar kitaip diskredituoti žmones. Tačiau „deepfake” technologija tampa pavojinga propagandos priemone. Viename plačiai nuskambėjusių atvejų atsidūrė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Netikrame vaizdo įraše atrodo, kad prezidentas, karo akivaizdoje, ragina savo tautiečius pasiduoti. Tačiau greitai buvo išsiaiškinta, jog vaizdo įrašas buvo propaganda, sukurta naudojant būtent „deepfake” technologiją.
Ši problema taip pat apima ir dokumentų klastotes. Vien per metus Europos Sąjungoje buvo aptikti 7536 padirbti dokumentai (pasai, asmens tapatybės kortelės ir pan.). Nuotraukų klastotės sukelia itin didelę riziką finansų įmonėms, teikiančioms finansavimą ir kitas teises nuotoliniu būdu. Naujieji Europos Sąjungos reikalavimai nurodo, jog šios įmonės privalo naudoti KYC (angl. know your customer) procesus, kurie padėtų patvirtinti asmens tapatybę skirtingais būdais. Vienas dažniausių tapatybės patvirtinimo būdų yra asmens nuotraukos ir dokumentų pateikimas. Tačiau norint sėkmingai aptikti nuotraukų klastotes, būtinos tinkamos programos ir įrankiai bei supratimas, kaip identifikuoti klastotę.
Prevencija ir bausmės už nuotraukų klastojimą
Suklastotos nuotraukos gali būti naudojamos įvairiems tikslams. Vienos jų panaudojamos apgauti fizinius asmenis, kitos – įmones ir valdžios institucijas. Priklausomai nuo atvejo, nuotraukų klastojimas gali būti priskiriamas prie dokumentų falsifikavimo ir disponavimo. Pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo Kodekso 300 straipsnį dokumentų klastojimas yra baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki kelių metų. Žinoma, bausmės yra griežtesnės, kuomet nuotraukų klastotės yra naudojamos neteisėtam finansavimui gauti ar pinigų plovimui.
Tačiau technologijoms tobulėjant ir augant dirbtinio intelekto įtakai, vis sunkiau atpažinti klastotes ir nuo jų apsisaugoti. Todėl vadovaujantis Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymu, visos finansines paslaugas teikiančios įmonės privalo naudoti KYC autentifikavimo procesus. Tokiu būdu įmonė gali patvirtinti klientų autentiškumą ir užtikrinti savo saugumą. Tačiau kiekvienam asmeniui ir įmonei svarbu žinoti, kaip atpažinti suklastotas nuotraukas ir kokiais įrankiais naudotis, norint išvengti apgavysčių.

Kaip atpažinti suklastotą nuotrauką?
Dirbtinio intelekto sukurtos nuotraukos beveik niekuo nesiskiria nuo tikrų žmonių atvaizdų, todėl neįsižiūrėjus jų neįmanoma atskirti. Net ir patyrusi žmogaus akis gali praleisti tam tikras detales, todėl kviečiame jus išbandyti savo pastabumą šiame puslapyje. Čia galite pasitikrinti, ar atskirtumėte padirbtą nuotrauką nuo tikros.
Taip pat pateikiame kelis būdus, kaip atpažinti netikrą nuotrauką, jei ji yra sukurta dirbtinio intelekto:
- Atkreipkite dėmesį į foną už žmogaus veido. Dažniausiai dirbtinio intelekto sukurtose nuotraukose fonas yra neryškus, susiliejęs, vientisas.
- Papuošalai ir aksesuarai yra įsilieję į odą arba nesimetriški ir ne tam skirtose vietose. Tarkime, nuotraukoje esantis žmogus yra su akiniais, bet be akinių rėmelių.
- Nenatūrali odos tekstūra ir keistai krentantys plaukai – gali atrodyti, jog plaukai susilieja su drabužiais ar veido oda.
- Išsilieję spalvos – kuomet fonas susimaišo su veido kontūrais ir drabužiais.
- Nuotraukos dalys atrodo lyg nutapytos teptuku.
Klastočių atpažinimo sprendimai įmonėms
Įmonėms, kasdien susiduriančioms su šimtais nuotraukų ir vaizdo įrašų, yra daug sudėtingiau atpažinti klastotes. Todėl joms yra būtinos specialios patikros sistemos. Šiuo metu rinkoje esantys sprendimai naudoja dirbtinį intelektą ir kitas pažangias technologijas, kurios algoritmų dėka gali atpažinti suklastotas nuotraukas, filtrus, kaukes, netikrus skaitmeninius atvaizdus ir kitus bandymus užmaskuoti asmens tapatybę. Modernūs tapatybės atpažinimo ir autentifikavimo įrankiai yra itin svarbūs finansinių paslaugų teikėjams, akcijų biržų brokeriams, fintech verslams, bet taip pat ir žaidimų įmonėms, kurios privalo patvirtinti vartotojų amžių.
Mes siūlome patogų sprendimą, galintį padėti išvengti netikrų klientų ir atpažinti suklastotas nuotraukas greičiau ir paprasčiau. Mark ID programos integracija siūlo KYC autentifikavimo procesą, kurio metu yra tiksliai nustatoma asmens tapatybė.
Taip pat teikiame pinigų plovimo prevencijos funkciją, kuri suteikia visapusę asmens patikrą.
Algoritmai patikrina:
- ar asmuo turi politinių ryšių, ar dalyvauja politikoje.
- ar asmuo yra juoduosiuose sąrašuose (Tarptautinės kriminalinės policijos organizacijos (Interpolo), FBI, Pasaulio banko ieškomų asmenų sąrašuose ir pan.) ir ar asmeniui yra taikomos sankcijos bet kurioje valstybėje.
- asmens reputaciją viešojoje erdvėje, ar apie asmenį yra paskelbtų neigiamų naujienų žiniasklaidoje, ar socialiniuose tinkluose.

Mūsų naudojama technologija yra patikrinta ir sertifikuota Kauno technologijos universiteto mokslininkų. Ji veikia itin greitai ir gali patikrinti pateiktą nuotrauką vos per 0,5 sekundės. Sistema taip pat sukuria veido atpažinimo modelius, kurie gali padėti aptikti panašias nuotraukas ir pasikartojančias klastotes. Mūsų naudojama technologija veikia 98,4 proc. tikslumu, o tam, kad užtikrintume aukščiausią apsaugos standartą, visas pateiktas nuotraukas peržiūri mūsų tapatybės atpažinimo ekspertai. Paslauga veikia 24/7, tad kiekvienas autentifikavimo procesas užtikrina dvigubą apsaugą. KYC ir pinigų plovimo prevencijos funkcijas integruojame ir galime personalizuoti jūsų verslui, bet teikiame ir standartizuotos patikros integraciją, kuri gali būti naudojama visose šalyse ir teritorijose.
Apsisaugokite nuo nuotraukų ir dokumentų klastočių
Suklastoti dokumentai ir nuotraukos kelia riziką tiek fiziniams asmenims, tiek įmonėms ir valdžios institucijoms. Kasmet tūkstančiai žmonių tampa sukčių aukomis ir milijardai dolerių yra išplaunami pasinaudojus netikrais dokumentais ir nuotraukomis. Mes norime paraginti tiek fizinius asmenis, tiek įmones būti atidiems ir apsisaugoti nuo sukčių. Susipažinkite plačiau su mūsų siūlomu tapatybės patvirtinimo ir pinigų plovimo prevencijos sprendimu.