Parašo ranka trūkumai: ar saugiau pasirašyti ranka, ar kvalifikuotu elektroniniu parašu?

2023-10-27

Ar kada pagalvojote, kodėl iki šiol, patvirtindami savo sutikimą, tapatybę ar sutarties sąlygas, pasirašote ranka? Norėdami patvirtinti savo tapatybę, žmonės parašus ranka pradėjo naudoti dar 3000 metų prieš mūsų erą. Keista, jog per tiek laiko žmonija pasiekė neįtikėtinų laimėjimų visose įmanomose srityse, bet iki šiol vienas populiariausių būdų patvirtinti savo tapatybę išlieka paprastas rašiklis ir popierius.

Nesvarbu, ar suraizgote savo parašą paskubomis, patvirtindami kurjerio pristatytą vakarienę, ar pasirašote svarbias sutartis su verslo partneriais ir kolegomis – savo parašu jūs prisiimate visą teisinę atsakomybę už pasirašytame dokumente pateiktas sąlygas. Tačiau parašą ranka yra lengva suklastoti, piktnaudžiauti ir kitaip panaudoti jį prieš jus ar jūsų įmonę. 

Todėl šiame straipsnyje pasikalbėkime, kokios grėsmes tyko, pasirašant dokumentus ranka, ir kaip kvalifikuotas elektroninis parašas gali padėti jų išvengti.

Parašų ranka klastojimo padariniai

Sutartys, įgaliojimai, sąlygos ir kiti dokumentai dažniausiai yra pasirašomi ranka. Tai seniausias iki šiol naudojamas tapatybės ir sutikimo patvirtinimo būdas. To paaiškinimas slypi tame, jog rašikliu pasirašius dokumentą, jūsų duomenys visam laikui yra įamžinami popieriuje. Jūsų rašiklio įspaudimo gylis, linijos, rašysena ir jos greitis yra jūsų tapatybės patvirtinimas.

Kilus abejonių dėl parašo teisėtumo ar originalumo, vienintelis būdas patvirtinti jūsų tapatybę yra kitų žmonių liudijimas ir rašysenos ekspertizė. Ši paslauga yra atliekama bent dviejų rašysenos ekspertų, jie tiria:

  • rankraštinių įrašų originalus;
  • rankraštinių įrašų kopijas;
  • parašų originalus.

Parašų kopijų rašysenos ekspertai netiria.

Paslauga kainuoja daug ir yra paskiriama tik išskirtiniais atvejais. Todėl daug parašų klastočių yra nepastebimos arba neištiriamos. 

Nuo tokių, rodos, nekaltų klastočių, kaip bandymas vaikystėje atkurti tėvų parašą, kad gautumėte atleidimą nuo pamokų. Ar įmonėje pasirašyti už vadovą, bandant atkartoti jų parašą ir taip sutaupyti laiko – yra tik maža dalis pažeidimų, kuriems dokumentų pasirašymas ranka sudaro sąlygas. Net ir už tokius nekaltus klastojimus mažiausiai gresia civilinė atsakomybė.

Parašų klastotės gali paveikti kiekvieną mūsų. Pasirašymas ranka ypatingai yra rizikingas finansų ir teisinėms įmonėms bei kitiems asmenims ir įstaigoms, valdančioms turtą ir nuosavybę bei kūrėjams, kurių parašai gali būti suklastoti, siekiant pasisavinti jų darbus. 

Pasaulyje nuskambėję parašų klastojimo atvejai

Nuo seno parašų padirbinėjimas ir dokumentų klastojimas yra vieni dažniausiai pasitaikančių nusikaltimų, kuriuos asmenys ir asmenų grupuotės atlieka, norėdamos pasisavinti pinigų ar kitaip pasipelnyti, suklastoti, nuslėpti ar pasisavinti kito asmens tapatybę. Nors tobulėjančios technologijos padeda lengviau atpažinti klastotes, ypatingai, jei jos nėra profesionalios, sukčiai neatsilieka ir jų klastojimo būdai irgi tobulėja. 

Viena tokių neseniai nuskambėjusių istorijų pareikalavo 400 000 dolerių kompensacijos už padarytą žalą. Kinijoje esanti įmonė teikė netikras migracijos konsultacijų paslaugas žmonėms, norintiems gauti leidimą gyventi Kanadoje. Sukčiai klastojo tikrų advokatų parašus, taip išpešdami pinigų iš nieko nenutuokiančių klientų ir sugadindami tikrų advokatų reputaciją. 

Vienas žymesnių parašų klastotojų David Stein, septintajame dešimtmetyje padirbo dešimtis žymiausių tapytojų darbų ir juos pasirašydavo suklastotais parašais. Tarp jų buvo suklastoti Pablo Pikaso, Moriso Utrilo, Žoržo Brako ir kitų garsių menininkų darbai. Šios klastotės David Stein atnešė tūkstantinius turtus, žinoma, iki kol jis nebuvo suimtas ir nubaustas už padirbinėjimą.

Lietuvoje ne pirmą kartą nuskamba istorijos, kuomet įmonių darbuotojai pastebi, jog jie yra pasirašę dokumentus, kurių niekada nėra regėję akyse. Tokiais atvejais darbdaviai klastoja darbininkų parašus, kad išvengtų atsakomybės ir neturėtų mokėti darbuotojams kompensacijų, norėdami apgaulingai vesti buhalterinę apskaitą ar kitaip pasipelnyti darbuotojų ar įmonės sąskaita.

Suvaldyti parašų klastotes dar sunkiau, jei jūsų įmonė naudoja parašus ranka finansinių, teisinių ir kitų procesų patvirtinimui. Taip rizikuojate gauti baudų, nukentėti finansiškai ir sugadinti įmonės reputaciją.

Baudos už parašų klastojimą

Parašų padirbinėjimas yra priskiriamas dokumentų klastojimui ir Lietuvoje yra baudžiamas pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 300 straipsnį. Parašų klastojimas ir dokumentų padirbinėjimas yra baudžiami piniginėmis baudomis, areštu arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Galimi parašo ranka klastojimo būdai

Turbūt visiems aiškus klastojimo būdas, kuomet kitas žmogus bando padirbti ne jam priklausantį parašą. Tačiau ranka pasirašytų parašų klastočių yra įvairiausių, keli jų būdai:

  • Savo parašo klastojimas – taip, suklastoti galima ir savo paties parašą. Šiuo atveju, žmogus bando pakeisti tai, kaip jie įprastai pasirašo dokumentus, tikintis, jog pažeidus dokumente esančias sąlygas, jie galėtų bandyti ginčyti parašo teisėtumą ir įrodyti, jog kažkas kitas pasirašė už juos. Toks parašas yra atliekamas neteisingai arba nedominuojančia ranka.
  • Akla klastotė – tai būdas pasirašyti už kitą asmenį, nežinant to asmens tikrojo parašo. Tokias klastotes lengva pastebėti, nes jos visiškai skiriasi nuo tikrojo asmens parašo.
  • Elektroninė falsifikacija – ji dažniausiai nutinka, kuomet dokumentus pasirašote ranka ir juos atšviečiate ir siunčiate dokumento kopiją. Sukčius gali bandyti padirbti parašą naudodamas tokias programas kaip „Photoshop”. Tokius parašus yra sudėtinga atpažinti, nes jie gali būti tikrojo parašo nukopijuota ir įklijuota kopija, nepastebima plika akimi.
  • Laisvų rankų klastotė – kuomet sukčius nupiešia įprasto parašo kopiją. Patyrę klastotojai gali atlikti identiškas parašų kopijas.
  • Profesionalios klastotės – šias klastotes yra sudėtinga atpažinti, nes sukčius praleidžia daug laiko, lavindamas kito asmens rašyseną ir parašą. Todėl jis kopijuoja ne tik patį parašą, bet ir bando atkurti pasirašančiojo rašymo stilių.

Kaip patvirtinamas parašo ranka teisėtumas?

Jei savo darbe ar įstaigoje sutartis ir kitus dokumentus pasirašote ranka arba aptarnaujate klientus, kurie dokumentus patvirtina parašu ranka, rizikuojate, jog jų tarpe atsiras ne visai sąžiningų žmonių. Tokį parašą patvirtinti yra beveik neįmanoma. Parašų klastočių tyrimą ir analizę atlieka tik patyrę rašysenos teismo ekspertai, bet net ir profesionalai ne visuomet atpažįsta ar gali 100% užtikrinti, jog tiriamasis parašas yra suklastotas. 

Ekspertai taip pat pasitelkia technologijas ir specialius skaitytuvus, kurie padeda palyginti rašyseną ir parašo biometrinius duomenis. Tačiau ir naujausios technologijos gali nuvilti. Būtent dėl šios priežasties daugelis mažesnių bylų lieka neišspręstos. 

Klastotes atpažinti darosi dar sunkiau, vis mažiau žmonių lavina rašyseną ir daugelis turi daug įgūdžių nereikalaujantį parašą, todėl jį lengviau padirbti.

Kaip kvalifikuotas elektroninis parašas padeda išvengti klastočių?

Ranka pasirašyti parašai tampa vis labiau atgyvenę. Tobulėjant technologijoms ir plintant klastotėms, vienintelis būdas apsisaugoti yra modernūs skaitmeniniai sprendimai. Vienas jų – kvalifikuotas elektroninis parašas. Kvalifikuotas el. parašas ne tik padeda apsisaugoti nuo ranka pasirašytų parašų klastočių, bet ir paprastų skaitmeninių pasirašymo įrankių klastočių. Tai vienintelis pasirašymo būdas be parašo ranka, turintis visą teisinę galią teisme.

Kvalifikuotam parašui yra naudojama saugi parašo formavimo įranga ir tuomet pasirašančiojo tapatybė yra patvirtinama galiojančiu kvalifikuotu įrankiu. Dažniausiai tam yra naudojami kvalifikuoto el. parašo sertifikatai, pavyzdžiui, Smart-ID programėlė, Mobile-ID, kriptografinė USB laikmena ar lustinė kortelė. Kvalifikuotą parašą suklastoti yra beveik neįmanoma, nebent jūs naudotumėte vieną iš kvalifikuotų įrankių tapatybei patvirtinti ir kitas asmuo ne tik turėtų prieigą prie jų, bet ir žinotų jūsų slaptažodžius.

Mark Sign kvalifikuoto elektroninio parašo sprendimas

Kiekvienam verslui turėtų būti svarbi jo reputacija. Padirbti parašai ir klastotės ne tik žaloja verslo įvaizdį, bet ir gali atsieiti dideliais piniginiais nuostoliais, jau nekalbant apie ribotą dokumentų pasirašymo ranka greitį ir patogumą. Todėl kviečiame apsiginkluoti kvalifikuotu elektroniniu parašu jau šiandien. 

Mark Sign siūlo modernų sprendimą šiuolaikiškoms įmonėms ir profesionalams. Elektroninius dokumentus su kvalifikuotu el. parašu galite pasirašyti saugioje skaitmeninėje aplinkoje ir po kiekvienu parašu uždėti laiko žymą, patvirtinančią, kad buvo pasirašytas kvalifikuotas el. parašas, kas jį pasirašė bei tikslią pasirašymo informaciją ir laiką. Kiekvienas pasirašantysis turi patvirtinti savo tapatybę, naudodamas Mobile-ID, Smart-ID ar ZealiD programėles, USB laikmeną ar lustinę kortelę. Mūsų klientų sąraše yra žymios finansų, logistikos, teisinės, sveikatos priežiūros ir kitos įmonės, kurios siekia apsaugoti save ir savo klientus ir pagreitinti verslo procesus.

Turėdami Smart-ID ir Mobile-ID galite išbandyti 5 parašus per mėnesį nemokamai. O pasirinkę planą „Lankstus” naudokite vieną paskyrą visoms įmonės reikmėms, saugiai dalinkitės duomenimis ir pasiekite savo dokumentus greitai ir patogiai. 

Išbandykite saugesnį, patogesnį ir greitesnį pasirašymo būdą jau dabar!

Dalinkis:

Linkedin Facebook